www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Sve o Vinu
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Male tajne velikih majstora kuhinje ~ -> ~ Napici ~
::  
Autor Poruka
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 28, 2004 6:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ritualno kucanje casama



Koliko ste se puta na raznim slavama, svecanim ruckovima. pa i manje ozbiljnim prilikama, nasli u prilici da se sa nekim kucnete casama? Naravno malo razmisljajuci sta taj RITUAL uopste znaci.

Tim cinom se danas osobi sa kojom se kucate ukazuje postovanje i poverenje. Obicaj kucanja casama je i nastao kao potreba da se ove dve stvari iskazu neverbalnim putem.

U evropskim dvorovima je u srednjem veku vladala metoda uklanjanja, pre svega politickih pa onda i svih drugih, protivnika sipanjem otrova u casu. Kada je posle nekog vremena ova nepopularna metoda postala opste poznata, javio se problem. Kako naterati gosta da popije nesto na veselju i kako ga opustiti i dobiti njegovo poverenje, ako ovom nije bas stalo da popije ?

Izlaz je nadjen upravo u kucanju casama. Gost i domacin bi snazno sudarili svoje case tako da bi odredjena kolicina tecnosti iz gostinjske case od siline udara presla u casu domacina, a potom bi zajedno popili nesto tecnosti koja se nalazil u casama, svako iz svoje naravno. Tako bi domacin pokazao da nema zlih namera prema gostu i da ga postuje.

Naravno civilizacija je dosta napredovala u smislu odnosa medju ljudima, tako da danas i nema bas potrebe da strahujete da ce vas neko otrovati ( osim rodbine sa zenine strane, ako ste ozenjeni ili devojkine familije koja vas smatra losom prilikom, ako niste ozenjeni ) i testirati njegovu vernost kucanjem.

Zanimljivo je napomenuti da mnogi narodi dok se kucaju govore: cin, cin. Ali ako ste kojim slucajem u Kini nemojte oponasati ovaj zvuk sudaranja casa jer ce vas lose shvatiti. Naime u kineskom *cin* je pogrdan naziv za vodjenje ljubavi. Tako da je bolje da se samo pohvalite onim sto ste naucili o ovom obicaju.

Do sledeceg clanka uzivajte u picu, a kada se sledeci put budete "kucali" sa nekim imajte na umu kako je nastao ovaj ritual i sta on oznacava.



_________________
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 15, 2005 2:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Verovali ili ne - vino

Za vreme vladavine Vilijema III, baštenske fontane su korišćene kao ogromne posude za punč. Za spremanje ovakvog pića bilo je potrebno oko 2500 litara brendija, 550 kilograma šećera, 25000 limunova, 90 litara soka od limuna i 2,5 kilograma orašćića. Barmeni su veslali u malim čamcima, i odatle gostima punili čaše.

U časopisu "Vino" koji razmatra problematiku vinogradarstva, vinarstva, zdravlja i kulturu pića između ostalog pronašli smo i članak "Verovali ili ne". Ovde se nalaze citati i najrazličitije činjenice u vezi za vinom i alkoholnim napitcima. Nadamo se da ćete uživati u narednom tekstu, kao uostalom, i mi.


- Najveće drvo od koga se dobija pluta raste u Portugalu. Godišnji prinos mu iznosi preko 1 tone sirove plute. To je dovoljno da se zapuši preko 100000 flaša.

- Zemljište jednog čuvenog vinograda u Francuskoj se smatra toliko dragocenim, da se od radnika u vinogradu, pre nego što odu kući, traži da sastružu ostatke blata sa svojih cipela.

- Sve do kraja 17 veka, francuski vinari nisu koristili čepove. Umesto toga koristili su krpe natopljene uljem koje su zatim nabijali u grliće flaša.

- Lili Bolindžer je jednom prilikom, na postavljeno pitanje koliko često pije šampanjac, dala duhovit odgovor:"Šampanjac pijem samo kad sam srećna i kada sam tužna. Ponekad ga pijem kada sam sama. Ako sam u društvu onda se to podrazumeva. Ponekad se zanimam njime ako nisam gladna a pijem i kada sam gladna. Inače ga nikad ne diram - osim kad sam žedna."

- Čuveni moreplovac Magelan je kada se spremao da oplovi oko sveta 1519 godine, potrošio više para na šeri nego na naoružanje.

- Prvi regrutni centar američkih marinaca nalazio se u baru

- Odlukom kongresa, burbon je zvanično američko piće.

- Abraham Linkoln, šesnaesti američki predsednik, je jednom prilikom izjavio: "Odavno se već zna da alkoholna razdraganost nije posledica loše stvari, već zloupotreba dobre stvari."

- Tom Arnold, Sandra Bulok, Čevi Čejs, Bil Krozbi, kris Kristoferson i Brus Vilis su sve bivši barmeni.

- Pruski Frederik Veliki je pokušao da zabrani upotrebu kafe i natera ljude da, umesto nje, piju alkohol.

- Za vreme vladavine Vilijema III, baštenske fontane su korišćene kao ogromne posude za punč. Za spremanje ovakvog pića bilo je potrebno oko 2500 litara brendija, 550 kilograma šećera, 25000 limunova, 90 litara soka od limuna i 2,5 kilograma orašćića. Barmeni su veslali u malim čamcima, i odatle gostima punili čaše.

- Pleme Čaga iz Tanjganike veruje da će lažov, ukoliko popije mešavinu piva i krvi sveže žrtvovane koze, smrtno otrovati.

- U drevnom Vavilonu, nevestin otac je bio dužan da svog budućeg zeta snabdeva besplatno medovinom, onoliko koliko on može da popije, i to mesec dana nakon venčanja. Pošto je njihov kalenddar bio jularni ovaj period se nazivao "medeni mesec", pa se taj izraz, doduše malo izmenjenog značenja, očuvao i do današnjih dana.

- Kaliforniska najpopularnija turistička destinacija nije više Diznilend - sada je to dolina Napa sa preko 5,5 miliona posetilaca godišnje.

- "Pijem same zvezde!" - uzviknuo je Dom Perinjon kada je okusio prvu čašu šampanjca.

- "Tuga se može olakšati dobrim snom, kupkom i čašom dobrog vina." - Sv. Toma Akvinski.

- "Vino, samo po sebi, je izvrsna stvar." - papa Pije XII

_________________
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 11, 2005 12:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Male tajne šampanjca




Šampanjac se služi rashlađen, nipošto leden. Poželjna je temperatura od osam do deset stepeni Celzijusa, što se može postići držanjem flaše dvadesetak minuta u posudi sa ledom, ili oko tri sata u frižideru.

U flašama sa šampanjcem vlada pritisak od šest do osam bara. Poređenja radi, dovoljno je reći da je u automobilskim gumama pritisak obično između dva i tri bara. Zahvaljujući tolikom pritisku, pri otvaranju šampanjca dolazi do snažnog praska. Izračunato je da u jednoj flaši šampanjca ima 58 miliona mehurića. Inače, što su mehurići sićušniji, to je šampanjac bolji. Iskusan radnik u toku jednog dana može da protrese i do 40.000 flaša u kojima se obavlja drugi proces vrenja. Da biste se okupali u šampanjcu, trebalo bi da sipate u kadu 120 flaša šampanjca, ali to bi bilo opasno po život, s obzirom na količinu alkohola koju bi telo upilo preko kože. Zato, ako baš hoćete da se okupate u šampanjcu, dovoljno je da vodi za kupanje dodate jednu takozvanu magnum flašu šampanjca, to jest, onu od litar i po.

Sa šampanjcem su, zbog njegovog renomea, povezane i brojne anegdote. Kažu da su kao kalup za originalne plitke i široke čaše iz kojih se služio šampanjac poslužile grudi Marije Antoanete. O visokom kvalitetu šampanjca izjasnila se svojevremeno i madam Pompadur (1721-1764), rekavši da je šampanjac jedino piće posle koga žena i dalje ostaje lepa.

_________________
 
Tutkutis
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 11 Dec 2005
Poruke: 67
Mesto: Podgorica

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 18, 2005 1:25 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da recenica koju mnogo ljudi upotrebljava a odnosi se na vino
"Najbolje je staro vino" nije na mjestu!
Istina je da je neko staro vino ljepse od novije generacije, ali potpuno pogresno! Po meni najljepse je vino od dobre berbe pa staro ono godinu 2 3 ili 100 !
Od lose berbe ne moze biti dobro staro vino!
 
La'Magia
~ La Victoria Siempre ~
~ La Victoria Siempre ~



Godine: 38

Datum registracije: 23 Mar 2006
Poruke: 1584
Mesto: * Novi Sad *

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 25, 2006 11:48 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vino,jedina stvar koja mi uvek vraca osmeh na lice!!!
 
jeca-mica
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2005
Poruke: 438
Mesto: beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 09, 2006 5:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

najbolja su grcka vina jer su slatka
 
jeca-mica
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2005
Poruke: 438
Mesto: beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 09, 2006 10:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

i kupinovo vino je mnogo dobro
 
estremusmexus
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 47

Datum registracije: 23 Apr 2006
Poruke: 24
Mesto: bg

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 29, 2006 11:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kako se kuva tkz. kuvano vino? Meni se cini da je neki jako jednostavan recept tj. samo treba dodati secer, ali u kom trenutku?

_________________
Ma da svakako
 
Mckenzie
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 09 Avg 2006
Poruke: 6

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 11, 2006 12:24 am    Naslov poruke: VINO!! Na vrh strane Na dno strane

Vino bozije pice kako ga jos zovu!!Pice koje jedno od najpopularnijih pica na svetu!!
E sad mene interesuje da li neko zna od vas da preporuci kvalitetno crno vino!!ili da mi kaze koje vino se najbolje uskladjuje sa hranom i koje ino najvise opusta!!!
Vinopije izvolite daj te nam komentare na vino bas bi voleo da cujem posto kod nas bas i nema neki veliki izbor vina sem na par mesta...
 
Makro
Sudbina Pravi Greske
<b>Sudbina Pravi Greske</b>





Datum registracije: 01 Jul 2005
Poruke: 2090
Mesto: P!zd!land

australia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 11, 2006 2:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sve zavisi od osobe do osobe.
Vina koja ja volim, mozda ti ili neko drugi nece voleti Smile

Loseg vina nema, samo mozes da ga volis ili ne volis Wink

Uz crveno meso gledam da vecinom bude shiraz, malo jaci ukus vina.

Najvise volim merlot i cabarnet merlot, nije da sam ja rekao da volim, nego kroz razna testiranja primetio sam da mi ta dva ukusa najlepse leze. Oni su uvek dobro dosli, bilo crveno il' belo meso, sir, cokolada.
Znaci malo lakse vino.

Nasao sam jednu vinariju koje pravi retko vino chambourcin, dosada sam nasao ukupno 6 vinarija sa tim vinom, ali ovo je jedino gde uzimam. Vise ga uzivam gledati kroz casu (zbog prelepe boje) nego biti zbog dobrog ukusa. Stvaaaaarno je dobro vino Very Happy

Na kraju sve zavisi od ukusa i vinarije i na nacin kako neki prave vina.

_________________
Na pesku smo se videli, još ni gaće nismo imali.
Upi’kila si se na dodir moj, od tog trenutka ja sam samo tvoj!
_________________________________________
"Ko Crkvi Daje, Bogu Pozajmljuje, A Bog Nikom Duzan Ne Ostaje!"
 
Dejan71
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 53

Datum registracije: 17 Feb 2006
Poruke: 305
Mesto: NBGD

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 11, 2006 3:04 am    Naslov poruke: ko zna... Na vrh strane Na dno strane

Jeste da vino moze da ima veze i sa psihom i sa problemima u drustvu ali ..... dali je ova tema bas za ovde....
 
loco3000
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 10 Nov 2005
Poruke: 133

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 11, 2006 1:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

A ambrozija? Cini mi se da su neki bogovi skloniji ovom picu Smile
Pogresno mesto za ovu temu.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Male tajne velikih majstora kuhinje ~ -> ~ Napici ~ -> Sve o Vinu Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Strana 2 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon