www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Mr.Cajic
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Male tajne velikih majstora kuhinje ~ -> ~ Napici ~
::  
Autor Poruka
nszmduu
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Avg 2005
Poruke: 28

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 23, 2005 5:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hmmm... Mislim da vise necu piti vodu! Prelazim na caj! Very Happy

 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 09, 2007 1:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne volim voćne čajeve, radije bih klasiku-nana, kamilica i žalfija, koju sam pila zbog krajnika Wink

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Anđela
inso umjetnica
<b>inso umjetnica</b>



Godine: 39

Datum registracije: 18 Dec 2006
Poruke: 10293

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 20, 2007 9:49 pm    Naslov poruke: Čajevi... Na vrh strane Na dno strane

Posle svih praznicnih preterivanja caj je sigurno dobro rešenje. Topao, ledeni, biljni, uz dodatak arome, šecera, meda, mleka ili bez dodataka. Dobar je za kosti, grlo, zube, srce, krvne sudove. Caj je danas, nakon vode, drugo pice po konzumaciji u svetu... Prema legendi, davne 2737. godine pre nove ere, kineski car Shen Nung prokuvao je vodu za pice iznad vatre verujuci da su oni koji piju prokuvanu vodu zdraviji. Nekoliko listica biljke kamelija sinensis (Camellia sinensis) mu je tom prilikom slucajno uletelo u loncic. Car je popio mešavinu i opisao je kao napitak koji daje "snagu telu, zadovoljstvo umu i svrhu cilju"....Postoje tri vrste caja: crni, zeleni i olong, a sve nastaju od iste biljke Camellia sinensis. Metod obrade listova odredjuje vrstu caja.
Tradicionalni metod proizvodnje crnog caja pocinje sušenjem listova. Ubrani listovi slažu se na police gde se uklanja suvišna vlaga. Potom se uvijaju specijalnim mašinama prilikom cega se otpuštaju enzimi i sokovi iz lišca koji su zaslužni za specificnu aromu i ukus caja. Listovi se potom fermentišu u posebnoj prostoriji pri kontrolisanoj temperaturi i vlazi i na kraju suše u pecima.

Pri proizvodnji zelenog caja ne sprovodi se fermentacija dok je pri proizvodnji olong caja proces fermentacije samo delimican.

Mirisni i zacinjeni cajevi dobijaju se iz crnog caja. Mirisnima je dodata samo aroma, dok su zacinjeni obogaceni komadicima voca, zacinom, na primer korom pomorandže, ili ljuskom oraha, cimetom, pa se dodatak može i videti i namirisati.

Ledeni caj je poceo da se proizvodi 1904. godine u Luizijani. Prema zapisima, radnici koji su radili u proizvodnji caja na vrlo visokim temperaturama potražili su osveženje u svom proizvodu. Umesto da su ga pili toplog, prelivali su ga preko kocki leda i tako slucajno dali ideju za proizvodnju leti vrlo popularnog osvežavajuceg napitka. Iste godine pocela je i proizvodnja caja u filter-kesicama.

Prvi dokument o caju datira iz 350. godine pre nove ere, a potice od kineskog naucnika Kuo P'o koji caj opisuje kao medicinski napitak koji se priprema "kuvanjem listova".

U medicinskoj literaturi iz sedmog veka caj se opisuje kao napitak koji ublažava žedj, smanjuje želju za snom i "zadovoljava i uveseljava srce". Takodje mu se pripisuje delovanje na smanjenje rasta tumora, osecaja zbunjenosti, ublažavanje tegoba sa bešikom, upale pluca i smanjenje temperature.

U knjizi "Klasici caja", koju je u devetom veku napisao kineski naucnik Lu Yu nalaze se i recepti i preporuke za korišcenje caja. Tako se na primer za decu koja su "uplašena i nespretna bez razloga"
preporucuje caj sa korenjem belog luka.

Iako ove tvrdnje nemaju vecu naucnu potvrdu, nedavne studije koje su se bavile proucavanjem caja i njegovog delovanja na zdravlje ljudi predocile su dokaze da polifenoli - fitohemikalije u caju, koje imaju izrazito antioksidativno delovanje - mogu imati važnu ulogu u zaštiti od odredjenih bolesti i stanja.

S obzirom na razlicite uslove proizvodnje, crni i zeleni caj imaju i razlicit hemijski sastav, ali obe vrste sadrže polifenole, a laboratorijskim ispitivanjima je dokazano njihovo blagotvorno delovanje na zdravlje.

Polifenoli iz caja proucavaju se i kao potencijalno sredstvo za smanjenje rizika od srcanih bolesti. Istraživanja su pokazala da caj utice na smanjenje procesa oksidacije LDL ("lošeg") holesterola, koji zacepljuje krvne sudove.



Koliko pijete čajeve i da li samo kada ste bolesni?
Da li volite voćne čajeve ili ne? Koji Vam je najomiljeniji čaj?
 
Anđela
inso umjetnica
<b>inso umjetnica</b>



Godine: 39

Datum registracije: 18 Dec 2006
Poruke: 10293

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 20, 2007 9:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Voćni čajevi

Voćni čajevi proizvode se od cvjetova, sjemenja, kore i raznovrsnog voća. Budući da ne sadrže listove biljke Camellia Sinensis, u njihovom sastavu ne nalazi se kofein. To ih čini prikladnim napitkom kako za djecu, tako i za odrasle u bilo koje doba dana. Prilikom pripreme, voćni čaj mora odstajati duže u proključaloj vodi, a cijedi se nakon desetak minuta. Može se piti i potpuno hladan.

Među najpoznatijima, bar meni je - Milford. Jučer sam pila čaj : jagoda-banana. Da li Vas privlače ovakvi čajevi?
 
škorpijica
~ noćna mora mnogih ~
<font color='blue'><b>~ noćna mora mnogih ~</b></font>





Datum registracije: 07 Sep 2004
Poruke: 59506
Mesto: ....tamo gde Dunav ljubi nebo...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 20, 2007 11:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tema Čajevi je spojena s vec postojecom Mr.Cajic Wink

_________________

"...dvoje ljudi koji su se voleli ne mogu biti prijatelji, jer se svaki susret svodi na previše tajanstvenih pogleda, da bi se prestali nadati..."
"Znas, crne rupe nastaju kada se um ubrza do beskonacnosti, ali u negativnom smislu, tako da u njima nema nicega. Nema prostora. Vremena. Nema drugih ljudi. Nema cak ni tebe. U crnim rupama mozes lepo da se zezas. Lebdis iznad zemlje. Slusas rock'n'roll. Dozivas kisu ili maznes neku lepu ribu. Samo je bezveze kad se probudis."
 
perakojot013
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član





Datum registracije: 27 Okt 2005
Poruke: 535

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Feb 22, 2007 10:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja cajeve pijem i leti i zimi. Omiljeni su mi vocni cajevi (pogotovo divlja tresnja sa cimetom) i nezaobilazni crni (ili indijski) caj.
Par puta sam probala caj sa mlekom i mogu reci da nije tako lose, kako zvuci. Interesantna je ta engleska kombinacija. Kao i njihov obicaj caj u 5, sa sve cajnim keksicima.
 
vive
*plavušica*
*plavušica*



Godine: 34

Datum registracije: 15 Maj 2005
Poruke: 6528
Mesto: ''....Med javom i med snom...''

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 30, 2007 8:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sto se tice klasicnih vajeva nana,kamilica...ne volim ih.
Uvek pijem neki vocni,omiljeni mi je divlja tresnja i jagoda vanila.
Ali ni te cajeve ne pijem bez bar pola limuna i sa punooo secera.

_________________

Jer kad ljubav zameni krv u žilama,onda ni svi olujni vetrovi,ni sve nedaće ovog života ne mogu uništiti koren duboko zasađen u našim dušama...
*V*I**V*E*
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 30, 2007 11:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ima vec podosta kako sam caj uvrstila, ako ne svaki onda bar svaki drugi dan, da pijem

jako volim vocne cajeve, i zeleni, a nana i kamilica mi prijaju za moj , ionako osetljivi zeludac

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
dambolina
• Nepopravljivi romantik •
<b>• Nepopravljivi romantik •</b>



Godine: 41

Datum registracije: 18 Nov 2006
Poruke: 73140
Mesto: •● U tudjoj koži ●•

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 17, 2008 1:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

retko pijem cajeve,ali kad ih pijem to je uglavnom,kamilica,hibiskus i jagoda

_________________
 
° Jaca °
~ zažmirim i putujem ~
<b>~ zažmirim i putujem ~</b>





Datum registracije: 28 Okt 2008
Poruke: 13324

usa.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 30, 2010 6:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nema dana bez najmanje jedne šalice čaja. Wink
Zeleni pijem svakodnevno, u početku mi je bio odvratnog okusa, ali sada mi je omiljeni. Mr. Green Arrow Kako ne bi bio gorkog okusa, filter se ne smije držati u vodi duže od 2-3 minute. Obavezno dodajem limun koji pojačava djelovanje tog čaja. Wink Šećer sam zamijenila medom koji opet ne dodajem u čaj dok se ne ohladi jer med u vrućoj vodi gubi svoja ljekovita svojstva... Wink
Volim i čaj od lipe (ali ne pijem ga često jer nije dobar za srce Sad ), kamilice, hibiskusa, naranča-cimet, borovnica-višnja, menta... I tako u nedogled... Wink

 
cezar1071944
Glas mog anđela
<b>Glas mog anđela</b>





Datum registracije: 11 Mar 2008
Poruke: 20385
Mesto: Ni na nebu,ni na zemlji...

seychelles.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 30, 2010 6:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Volim cajeve..pijem ih bas cesto..pogotovo od brusnice jer ima isti ukus ko neki sok,kad ne mogu da spavam od nane..bas mi prijaju,imam u kuci h puno,pa biram.. New Spiral
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 30, 2010 6:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Opa vidi dobre temice, pa ja o ovome zaista dosta znam! Naime, silom prilika ali sa dosta interesovanja sam pručavala čajeve i skupljala sve časopise o tamo nekim travkama, sada za to imam manje vremena, ali ne mogu reći da me i danas ne zanima šta korisno i dobro pročitati o biljkama. Vjerujem dosta u njih, ali ostala sam vijerna kadulji i njenom dejstvu za cijeli svoj život (ista me je spasila). Piti čajeve, svakako, ali nikad pretjerivati, niti biti ovistan o samo jednoj vrsti. Piti ih mlake, nikad sa šećerom, a ako već ne možete podnijeti gorak ili opor ukus čaja, stavite radije med. Voći čajevi su lijepi, doduše, i ukusni, ali jako malo vjerujem u njih i vjerujte mi, ljepša je i kud i kamo zdravija obična, divlja menta ili nana, kako je već ko na kojem govornom području naziva. Pijte čajeve ljudi, ne budite lijeni za sebe i svoje zdravlje.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Male tajne velikih majstora kuhinje ~ -> ~ Napici ~ -> Mr.Cajic Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 3 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon