www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ideje\ideja
Strana prethodna  1, 2, 3
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Programiranje ~
::  
Autor Poruka
himzo
Banovan!

Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 42

Datum registracije: 24 Okt 2005
Poruke: 1390
Mesto: Vojvoda Stepa

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 18, 2005 7:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja te razumem Azazelo! Ali to je ekstremna varijanta...

Deduc je programski jezik ciji je autor nas covek prof.Petar Hotomski. On mi je profesor na fakultetu i ovaj prog. jezik je na "dnevnom redu" predavanja. Postoji i napredna verzija Deduca, PROLOG koji su pravile neke studentkinje sa TF Mihajlo Pupin u Zrenjaninu.

Deduc se bavi logickim zakljucivanjem i koristi se kao osnova svakog naprednog informacionog sistema. Prihvacen je i kod nas i u svetu. Dakle njega je samo potrebno nakrkati informacijama a on sam radi svoj posao. Uz male modifikacije mogao bi se prilagoditi potrebama pomenutog prevodioca. Wink


 
Bili*
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 44

Datum registracije: 12 Jan 2006
Poruke: 161

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 17, 2006 10:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

doktor_vs je napisao/la sledeće:
mod i div!!!

moras prvo da znas koliko cifara ima broj koji hoces da razbijas na pojedinacne cifre. Ako ti je broj npr. 1234 onda...

prva cifra je a := 1234 div 1000;
druga cifra je b := (1234 - a*1000) div 100;
treca cifra je c := (1234 - a*1000 - b*100) div 10;
cetvrta cifra je d := 1234 - a*1000 - b*100 - c*10;

div je operator za celobrojno deljenje, tj. deljenje bez ostatka... samo ceo deo broja
mod je operator za ostatak pri celobrojnom deljenju...

npr. a div b ti je ceo deo broja b a ostatak pri deljenju a i b se dobija kao a mod b.

Ovo je inace mnogo teza i duza metoda od one sa stringovima... Koliko ja znam svi koji se bave programiranjem (ili barem velika vecina) koriste string metodu...

Pozzzz!


var broj, brojac: integer;
var a: array [1..10] of integer;

readln(broj);
brojac:=0;
repeat
brojac:=brojac+1;
a[brojac]:=broj MOD 10;
broj:=broj DIV 10
until broj=0;

Ovako mozes da radis sa koliko hoces cifara, s tim da ih u nizu dobijas naopacke, a u brojacu ti ostaje koliko cifara ima u broju.
Meni se cini da je ovo jednostavnije Very Happy
 
Herros
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 49

Datum registracije: 21 Maj 2005
Poruke: 147

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 17, 2006 2:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne znam ,napraviste od prevodioca najtezu stvar bez razloga......salim se.Ma nakaci se jedna baza ,sa jednom tabelom koja ima 3 kolone.

1.ID_index
2.Naziiv_Srpski
3.Naziv_Engleski


Dodase na "Key Event" ili Mouse citanje stringova (zbog externih stvari ,tipa html,php itd)
Napravi se funkcija koja cita velicinu stringa(ali je Long Integer)Lengh ,pomocu funkcije "Left,Right i Mid cita karaktere(i u isto vreme proverava indeks recu u bazi) ,sad ako ga ima izbaci rezultat ,a ako nema dodaje u bazu sa vasim prevodom.

E sad ovo je laksi deo,tezi deo je ko bi punio bazu sa stranim recima.....za to treba puno vremena.

_________________
Just be what you are.....
 
Doktor
~Sanjicino*slculence~
~Sanjicino*slculence~



Godine: 38

Datum registracije: 17 Nov 2005
Poruke: 4264
Mesto: Novi Sad

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 18, 2006 4:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Herros je napisao/la sledeće:
Ne znam ,napraviste od prevodioca najtezu stvar bez razloga......salim se.Ma nakaci se jedna baza ,sa jednom tabelom koja ima 3 kolone.

1.ID_index
2.Naziiv_Srpski
3.Naziv_Engleski


Dodase na "Key Event" ili Mouse citanje stringova (zbog externih stvari ,tipa html,php itd)
Napravi se funkcija koja cita velicinu stringa(ali je Long Integer)Lengh ,pomocu funkcije "Left,Right i Mid cita karaktere(i u isto vreme proverava indeks recu u bazi) ,sad ako ga ima izbaci rezultat ,a ako nema dodaje u bazu sa vasim prevodom.

E sad ovo je laksi deo,tezi deo je ko bi punio bazu sa stranim recima.....za to treba puno vremena.


Ti ocigledno ne razumes nesto. Baza sa recima i prevodima uopste nije problem. Problem je naterati program da tumaci gramatiku i da prevodi po smislu. To je, slozices se, nemoguce!Wink

Radi se o prevodiocu, a ne o recniku Rolling Eyes

Pozzz

_________________
~*~Vojim svoje srculence najvise na svetu ~*~ :322:

 
Herros
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 49

Datum registracije: 21 Maj 2005
Poruke: 147

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 18, 2006 4:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hmm da upravi si.Pa mislim da postoje gotovi algoritmi za takve stvari pisani su u Cobolu,i ima ih Narodna Biblioteka u Beogradu.E sad da li ce oni to dati to je druga stvar.Pa ni Google nema takvu moc za prevodom .....zato i mislim da je nemoguce onda.Mada i nije ....ali trebalo bi minimum 3 godine da se radi zajedno sa prevodiocima i da se ispisu sve funkcije i kombinacije koje su moguce,ali opet bi tacnost bila nekih 60% ako ne i manje.

_________________
Just be what you are.....
 
CoYoTe
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 18 Sep 2004
Poruke: 618
Mesto: Arandjelovac/RC ETF

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 18, 2006 6:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jako mi je zao.Nemam radnog iskustva u datim jezicima, pa mislim da nisam od neke koristi.Zao mi je. Crying or Very sad

_________________

Join eRepublik here!!!
 
mican
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 25 Jan 2006
Poruke: 2

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 26, 2006 1:03 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa @hercegyu to shto nemash radnog iskustva u tim programskim
jezicima neznaci da nebi mogao da pomognesh u nekim delovima "ako se nevaram ti trenutno ucish PASCAL" pa bi mozda i neka koricna stvarcica iz tog programskog jezika mogla pomoci... ili jednostavno nemash dovoljno vremena za ovako neshto.....

A nije bitno cak i a nemash iskustva ni sa jednim programskim jezikom ipak bi mogao da pomognesh u reshavanju nekih logickih problema koji nisu vezani za programski jezik ali se odnose na neki konkretan problem koji se moze javiti prilokom pravljenja ovakvog programa .... ipak valjda svaki programer ima zelju da pokusha da reshi neki konkretan problem ili teshkocu pri izradi aplikaci ..... A valjda ce ovde ispasti neki DOMACI tim........
 
SoloDpr
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 17 Apr 2006
Poruke: 11
Mesto: Pančevo

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 18, 2006 2:20 pm    Naslov poruke: Logicko zakljucivanje ??? >>> Engleski jezik Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je ideja odlicna ali kako savladati striktna pravila srpskog i prevesti (logicki) na engleski jezik koji u milijardu slucajeva nema veze sa srpskim. Ukoliko poznajete Engleski bar malo a verujem da ga znate dobro, probajte da prevazidjete problem clanova u eng. jeziku koji su najveci pokazatelji da se mnogo stvari u prevodu izvlaci iz konteksta recenice. Svaka cast onome ko ovo resi !

_________________
SNAGA BEZ KONTROLE NE ZNAČI NIŠTA !
 
Azazelo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 75

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 12, 2006 2:56 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bitno je da su se ljudi pokrenuli u reshavanju problema ....ako ovako nastavimo mozda i postignemo neka striktna pravila prema kojim se aplikacija mora ponashati.....
Zar nebi trebali izneti neke od svojih zakljucaka i striktnih pravila pa zatim probati da ih dokazemmo ili odbacimo kao ne pravilna....

Mozda bi pomoglo da se dodje do nekih zakljucaka a mozda i greshim....
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Programiranje ~ -> Ideje\ideja Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3
Strana 3 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon