www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Tuzla
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
ArmaNL
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 10 Jan 2005
Poruke: 216
Mesto: Amsterdam

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 15, 2005 6:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jednu Kozu Muzla Razz


_________________
Pozdrav, Arma H.

 
alhemicar
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 09 Maj 2005
Poruke: 3412

usa.gif
PorukaPostavljena: Sub Sep 24, 2005 3:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ArmaNL je napisao/la sledeće:
Jednu Kozu Muzla Razz


pa se hvali da se sirom hrani


nisam bio od 92 - da li jos smrdi hlor ?
 
ZokiZokx
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 20 Feb 2005
Poruke: 567
Mesto: meine stadt wohnt hier in mannheim;-)

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 13, 2005 1:56 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ufff BiiiiP te ima naroda iz tuzle Wink

_________________
:evil3:Zoki Zokx :2gunfire: :laughing3:
 
love_bih_85
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 16 Okt 2005
Poruke: 7

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 17, 2005 7:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hmmm fino fino fino, moracu da posjetim i njega
 
zeko2005
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 18 Okt 2005
Poruke: 55

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 19, 2005 3:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bio sam u tuzli par puta
lijep grad
samo nedostajke malo vise nocnog zivota
 
Ziggy
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član





Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 705

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 25, 2005 3:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tuzla...hmm dobri ljudi grad nije los znaju se zezat!! sve u svemu :D
 
vebija
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 07 Okt 2005
Poruke: 519
Mesto: zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 02, 2005 11:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bio sam tamo,nije loše

_________________
postoje 3 vrste ljudi: oni koji znaju brojati i oni koji neznaju
 
Dana_LA
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 25 Nov 2005
Poruke: 44

germany.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 27, 2005 2:44 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Rodjena sam u Tuzli, mislim da je to vrlo, vrlo lijep grad koji uvijek rado posjetim!!!
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 03, 2006 1:12 am    Naslov poruke: Tuzla Na vrh strane Na dno strane

Upoznajte za mene najljepsi grad na svijetu.

Tuzla je jedan od najvećih gradova u Bosni i Hercegovini i središte istoimene općine na sjeveroistoku zemlje. Broji oko 165.000 stanovnika.

Historija
Tuzla je jedno od najstarijih naselja u Evropi sa kontinuitetom življenja. Dokaz tome su i pronađeni ostaci starog naselja sojeničkog tipa iz vremena neolita. Arheolozi su otkrili brojna naselja sa bogatim ostacima materijalne kulture prastarih stanovnika ovog područja. Pronađen je veliki broj neolitskih glinenih posuda sa raznim ornamentima od crne, sive i crvene keramike ali i kameni noževi, sjekire, strugači i drugo. Otkriveni su ostaci hrane, ljudske kosti, životinjske kosti i razni plodovi koji su koristili za ishranu ljudi tog doba. I ovi podaci potvrdili su tvrdnje da je područje Tuzle bilo naseljeno još u mlađem kamenom dobu.
Među pronađenim arheološkim materijalima ističe se i keramička neolitska posuda čija je namjena bila kuhanje slane vode i proizvodnja soli.
Prvi pisani spomen o Tuzli potiče iz 950. godine. Te je godine bizantijski istoričar i car Konstantin Porfiregonit u svom djelu «O upravljanju državom», izričito spomenuo Tuzlu kao grad, pod rimskim nazivom Salines što znači grad soli, sa napomenom da se nalazi u sastavu Raškog kneza Časlava, koji je poginuo u borbi sa Mađarima.

Kultura

Književnost: Tuzla je grad koji ima veliku književnu tradiciju. Tuzlak je jedan od najvećih pisaca jugoistoka Evrope Meša Selimović (1910 - 1982), Tuzlak je Derviš Sušić, a Tuzlaci su i Stjepan Matijević, Matija Divković, Muhamed Hevai Uskufi (1601 - 1651) kao i drugi pisci koji su zadužili prostor jugoistoka Evrope svojim djelom.

Slikarstvo
Iz Tuzle potiču prvi školovani bosanskohercegovački slikari, Đorđe Mihajlović (Akademija u Minhenu) i Adela Ber (Akademija u Beču). Sredinom treće decenije u likovni život se uključuju Franjo Leder, Ismet Mujezinović i Dragiša Trifković, čije stvaralaštvo postaje dominantan činilac duhovnosti grada. Iz Tuzle potiču [[James Haim Pinto]], jedan od vodećih američko-meksičkih muralista, i Kristijan Kreković, slavni peruanski slikar. Historičari umjetnosti kao značajnu pojavu likovnog života Tuzle izdvajaju djelo Mensura Derviševića. Međunarodna galerija portreta u Tuzli je osnovana 1964. godine. Danas je Tuzla sa jednom od najvećih galerija portreta na Balkanu, važan grad za likovnu umjetnost.

Biblioteke
Pretpostavlja se da su prve biblioteke postojale u 17. stoljeću, pri Behrambegovoj medresi i pri franjevačkim samostanima. Današnja Narodna i univerzitetska biblioteka opslužuje oko 100.000 korisnika, i ima preko 200.000 bibliotečkih jedinica.

Muzeji
Muzej istočne Bosne posjeduje etnološku, historijsku, biološku, numizmatičku i umjetničku zbirku. Među 50.000 eksponata sačuvani su tragovi kontinuiteta od 6500 godina života u tuzlanskom kraju. Muzej solarstva, koji postoji u okviru Solane, baštini foto-dokumentacionu građu o istorijatu solarstva.

Arhiv
Historijski arhiv Tuzla posjeduje 102 fonda i 22 zbirke, a ukupna količina građe iznosi 1500 dužinskih metara. Najstarija arhivska građa potiče iz 17. stoljeća.

Muzika
U Tuzli je 1886. osnovano prvo bosanskohercegovačko pjevačko društvo. Početkom stoljeća djelovalo je više kamernih grupa, te limeni orkestri Kreke i Vatrogasnog društva. Državna niža muzička škola otvorena je 1949., a srednja 1957. godine. Pedesetih godina je osnovan i Veliki jazz orkestar. Među kulturno-umjetničkim društvima koja baštine folklornu tradiciju izdvajaju se KUD Bosna i UKUD Zvonko Cerić .

Narodno Pozorište
U Tuzli je 17. aprila 1898. osnovano prvo bosanskohercegovačko pozorište. Narodno pozorište Tuzla u kontinuitetu radi od marta 1949. godine. Šezdesetih godina su pod krovom ove kuće djelovali pionirsko pozorište, baletnaškola i simfonijski orkestar. Časopis Pozorište , kao jedinstvena teatarska revija u BiH, pokrenut je 1953. godine.

Školstvo
Prvi organizirani oblici školstva datiraju iz 17. stoljeća, i vezani su za Behrambegovu medresu. Danas postoje 23 osnovne i 17 srednjih škola, sa oko 25.000 učenika. Univerzitet u Tuzli je osnovan 1976., iako prvi oblici visokog školstva datiraju iz 50-tih godina. Članice Univerziteta su sljedeći fakulteti Tehnološki, Edukacijsko-rehabilitacijski,Ekonomski,Fakultet elektrotehnike,Fakultet za tjelesni odgoj i sport,Farmaceutski fakultet,Filozofski fakultet,Masinski fakultet, Medicinski fakultet sa Visokom zdravstvenom skolom,Pravni fakultet,Prirodno matematicki fakultet,Rudarsko geolosko gradjevinski fakultet i Akademija Dramskih Umjetnosti, te više instituta. Na Univerzitetu se obrazuje oko 15000 studenata.

Zdravstvo
Prvi oblici organizirane zdravstvene službe zabilježeni su 1874., kada je otvorena Hastahana - prva tuzlanska bolnica. Danas je Univerzitetski klinički centar najveća zdravstvena ustanova regije, sa 43 organizacione jedinice, među kojima devet zavoda i 13 klinika. UKC ima oko 1800 bolesničkih kreveta, oko 2400 zaposlenih, od čega preko 400 ljekara različitih specijalnosti. Dom zdravlja obavlja primarnu zdravstvenu zaštitu.

Sport
Organizirani oblici sportskog života datiraju jos i prije 1904. godine kada se u Tuzli formira Gombolasko drustvo (Gimnasticko drustvo). Danas djeluju 74 sportske organizacije, u 19 sportskih grana, sa 6500 aktivnih sportista. Atletičari su ostvarili najveće uspjehe, osvojivši na desetine medalja na međunarodnim takmičenjima. Zlatan Saračević je bio evropski šampion i rekorder u dvoranskom bacanju kugle. Košarkašice Jedinstva su 1989. osvojile evropsku šampionsku titutulu, pobjedivši u superfinalu petostrukog prvaka Evrope - ekipu talijanskog Primigija. Vrijeno spomena su zapazeni rezultati KBS Sinalco koji postizu odlicne rezultate na medunarodnim takmicenjima.

Poznati Tuzlaci
· Meša Selimović,pisac
· Mirza Delibašić,sportista
· Ismet Mujezinović,umjetnik
· Planinka Jurišić-Atić,klavirski pedagog
· Mirsad Hadžiefendić,umjetnik
· Denis Azabagić,klasični gitarista
· Dejan Ivanović,klasični gitarista
· Predrag Stanković,muzički pedagog
· Vladimir Valjarević,koncertni pijanist
· Emir Delalić,umjetnik
· Svetlana Kitić,rukometašica
· Razija Mujanović,košarkašica
· Vlado Kerošević,glumac
· Emir Hadžihafizbegović,glumac
· Dejan Slavuljica,umjetnik
· Dževad Šećerbegović,fudbaler
· Damir Mršić,košarkaš

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 03, 2006 1:35 am    Naslov poruke: Opet o Tuzli Na vrh strane Na dno strane

Sada malo u slikama o mome gradu

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 03, 2006 1:39 am    Naslov poruke: Jos Tuzle Na vrh strane Na dno strane

Pa recite da nije najljepši grad

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 03, 2006 1:42 am    Naslov poruke: Pozdrav svima kojima se dopadne moj grad Na vrh strane Na dno strane

E kako je ovdje divno nocu,uvjerite se sami.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Tuzla Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 2 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon